W niedzielę w Paryżu odbył się apogeum Rolanda Garrosa. Po niewielkim pokonaniu Andy'ego Murraya w półfinale, numer 3 na świecie Stan Wawrinka zmierzył się z niekwestionowanym królem Clay Rafaelem Nadalem. Był niepokonany we wszystkich setach aż do przedostatniego meczu z Murrayem, Wawrinka nie trafił w finale, w którym Nadal zdobył swojego własnego El Decimo. Podczas gdy trofeum Rolanda Garrosa było prezentowane w swoim niestandardowym kufrze Louis Vuitton, fani cicho opowiadali o każdym z dziesięciu zwycięstw Nadala w Paryżu i zastanawiali się, ile jeszcze zdobędzie. Jak więc Nadal osiągnął liczbę dwucyfrową?

2005, 5 czerwca - Nadal vs Mariano Puerta

Wychodząc na czwarte miejsce, Nadal odrzucił Dennisa Ferrera z QF i Rogera Federera z SF, by zmierzyć się z byłym finalistą Wielkiego Szlema Mariano Puerta. Pozostając w tyle w pierwszym secie, Nadal pokonał kolejne trzy wygrywając 4–6, 3–6, 1–7, by zdobyć swój pierwszy tytuł.

2006-2008 - Nadal kontra Roger Federer

Przez kilka lat Nadal i Federer walczyli na szczycie, a Nadal podbijał szwajcarską legendę do tytułu przy każdej z trzech kolejnych okazji. Ukończenie trzyletniej ucieczki wygraną 6: 1, 6: 3, 6: 0 w 2008 roku. Wykluczenie z zawodów w następnym roku przez ostatecznego finalistę Robina Söderlinga oznaczało koniec pierwszego okresu dominacji Nadala.

2010 czerwca 6 - Nadal vs Robin Söderling

W następnym roku Nadal zemścił się na Söderlingu za jego wczesne wyjście. Sprzątając w finale, wygrywając 6–4, 6–2, 6–4, Nadal zdobył swojego piątego Rolanda Garrosa w ciągu sześciu lat. Nieco anomalii, French Open 2010 jest jedynym Wielkim Szlemem, w którym Federer z Djokovic nie dotarł do półfinału.

2011-2014 - Nadal vs Federer, Ferrer & Djokovic

Następne cztery lata sygnalizowały drugi okres dominacji gliny dla Hiszpana. Sprawiając, że Paryż był u siebie z domu, Nadal dwukrotnie pokonał Novaka Djokovica wraz z trudnym zwycięstwem nad Federerem i doniosłym zwycięstwem nad rodakiem Ferrerem.

2017 czerwca 11 - Nadal vs Stan Wawrinka

Po dwóch latach bez zabrania do domu srebra, Nadal wszedł do Grand Slam 2017 na czwartym miejscu. Przechodząc przez wczesną rundę, zarówno Nadal, jak i Wawrinka nie zdołali upuścić seta, dopóki Andy Murray nie pokonał Wawrinki w półfinale. W finale umiejętności Nadala okazały się zbyt duże dla mocno uderzającego Szwajcara i mecz zakończył się wygraną 6-2, 6-3, 6-1. Pozostaje pytanie, czy to kolejny okres dominacji?